Püskürtme Pasta Nasıl Yapılır ?

1.647 views

Püskürtme Pasta Nasıl Yapılır ?

Püskürtme usulü Pasta günümüzün yeni trendlerinden olan bir pasta süsleme tekniğidir ve bir çok pastane de bu uygulamaya başlamıştır. Görsel olarak çok şahane görünen bu pastalar Pastane vitrinlerini de süslemekle beraber müşteriler tarafından da çok tercih edilen pastalar sınıfına girmiştir. Enkolaypastatarifleri olarak bizde püskürtme pasta yapılışı ilgili bildiklerimizi paylaşıyoruz.

Püskürtme Pasta Nasıl Yapılır sorusuna gelirsek herhangi bir içeriğe sahip bir pasta yapıştırma işleminden sonra düzgün ve pürüzsüz bir şekilde krem şanti yada ganajla sıvanarak derin dondurucuda dondurulur. Kompresörlü boya püskürtme tabancası ile benmari usulü 38-40 derecede eritilmiş 100 Gr. Bitter Kuvertür Çikolata ile yine benmari usulü eritilmiş 80 Gr. Kakao Yağıyla karıştırılarak pastanın üzerine püskürterek yapılmasıdır.

Pasta soğuk olduğundan püskürtülen çikolata ve yağ karışımı hemen donarak harika bir görsel oluşturmaktadır, bu görselin üzerini de çeşitli dekorlarla süsledikten sonra ortaya harika görünen bir pasta çıkmaktadır.

Dilerseniz bu pastalara Beyaz Fildişi Küvertür çikolata ve kakao yağıyla karıştırıp yağda çözülebilen gıda boyaları ile renklendirip farklı renklerde pastalarda yapabilirsiniz.

Not: Bu pastalar ev ortamında yapmaya uygun değildir, zira evde bir adet pasta yapmak için 500-600 liralık boya püskürtme makinesi almaya gerek yoktur sanırım.  Ben bu tarifi bilgi amaçlı olarak ve Pasta Ustalarının işine yarayacağını düşündüğüm için paylaşıyorum.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın