Sinir Otunun Faydaları

361 views

Sinir Otunun Faydaları

Sinir Otu yada Sinirli ot yaradanın insanlara sunmuş olduğu şifalı bitkilerden bir tanesidir. Çok yıllık bir bitki olan sinirli ot 7-90 santim arasında boylanabilmektedir.

Sinirli ot, göl kenarları, bataklıklar, tuzlu göller ve deniz kıyılarında kendiliğinden yetişebilmektedir. Sinirli ot Nisan ve Ekim ayları arasında çiçek vermektedir.
Ülkemizde Hakkari, Nevşehir, Eskişehir, Bingöl, Ankara, Balıkesir, Kars ve daha birçok şehirde yetişmektedir.

Sinir otunun faydaları nelerdir?

Sinir otu çayı, astım ve nefes darlığına iyi gelir.
Kuzukulağı ve tere otu gibi lapası yapılan sinir otu, yaraları iyileştirir. Sinir otu lapası kaslarda oluşan kramplara karşı oldukça faydalıdır.
Sinir otunun diş eti hastalıklarına ve ağız içi yaralarına karşı iyileştirici özelliği vardır.
Sinir otu halk arasında soğuk algınlığına karşı kullanılır ve öksürüğü keser.
Sinir otu şurubu düzenli tüketildiğinde kanı temizler.
Sinir otu Abse ve çıban tedavisinde sinirli ot tedavi edici özelliği ile kullanılabilmektedir. Çıban ve abse için sinirli ot sıcak suyun içine atılarak yumuşatılır. Yumuşayan sinirli ot haricen sorunlu bölgeye sarılır.
Sinirli ot çay şeklinde hazırlanarak balgam söktürücü, idrar söktürücü, kabızlık ve göğüs yumuşatma etkisinden yararlanılabilir. Sinirli ot çay şeklinde hazırlanarak günde 3 fincan olacak şekilde tüketilebilir.
Sinirli otun parazit düşürücü etkisinden yararlanmak için, sinirli otun yaprakları iyice ezilir ve ezilen yapraklar tıpkı hap gibi yutulur.
Sinirli otun mide ağrısını giderici etkisi de vardır. Mide ağrısı için taze yapraklar çiğnenerek yutulur.
Bağırsakları rahatlaması ve yumuşatması için de kullanılan bir bitkidir. Ancak bağırsaklar için tek başına kullanılmamalıdır. Eşit ölçülerde ıhlamur, kekik yaprağı, bir tane kuru soğan ile beraber haşlanmalıdır. Karışım haşlandıktan sonra üzerine limon sıkılmalıdır. Elde edilen limonlu karışım süzülerek günde 2 fincan içilmelidir.
Gırtlak kanseri tedavisinde sinirli ottan yararlanmak mümkündür. Sinirli otun kök ve yaprakları kullanılarak çay hazırlanıp içilmelidir.
Sinirli ot çayı özellikle parmak aralarında oluşan mantarlara karşı da iyi gelir.
Sinirli ot çayının tansiyon düşürücü etkisi vardır. Tansiyon problemi olan kişiler sabahları kahvaltıdan önce 1 fincan sinirli ot çayı tüketebilir.
Sinirli ot rahim kanseri tedavisinde alternatif tedavi olarak kullanılabilir. Sinirli ot ile hazırlanan çay ile uterus yıkanmalıdır.
Sinirli ot damar tıkanıklığına karşı iyi gelir. Sinirli otun taze yapraklarından çay hazırlanarak içilir. Bu sayede damar tıkanıklığı sorunda faydalı olur.
Egzama gibi bazı cilt hastalıklarına karşı da iyi gelen sinirli ot yaprakları lapa şeklinde hazırlanır. Hazırlanan lapa egzama oluşan bölgeye uygulanır.
Sinirli ot bronşit ve astım rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Sinirli ot ve ısırgan otu karışımından çay hazırlanır ve astım ve bronşide karşı içilir. Ayrıca hazırlanan çaya ayva ve yaban elması dilimleri eklenmelidir.
İshale karşı tedavi edici özelliği bulunan sinirli otun bu özelliğinden yararlanmak için, yoğurt ve sinirli ot tohumları karıştırılarak tüketilmelidir.

Sinir otunun zararları nelerdir?

Sinir otu doğru oranda kullanıldığında oldukça faydalı bir bitkidir ve yan etkisi yoktur. Sinir otu fazla kullanıldığında ise tansiyonu düşürür, bu nedenle tansiyon hastalarına tavsiye edilmez. Sinir otu lapası, hassas cilde sahip kişilerde alerjilere neden olabilir. Hamile kadınlarda kasılmaları artıracağı için kullanılması önerilmez.

Sinirli Ot Nasıl kullanılır?

Sinirli Ot Çayı: 1 su bardağı kaynar suyun içine, 1 tatlı kaşığı kıyılmış sinirli ot yaprakları atılarak 15 dakika demlenmeye bırakılır. 15 dakika sonra hazırlanan çay süzülerek içilir.
Sinirli Ot Lapası: Sinirli ot yaprakları bol su ile yıkandıktan sonra iyice ezilir.
Sinirli Ot Pekmezi: 2 avuç kadar bitki iyice yıkandıktan sonra incecik kıyılarak lapa haline getirilir. Hazırlanan lapaya bir miktar, 300 gram nöbet şekeri, 250 gram süzme bal ilave edilir. Hazırlanan karışım kısık ateşte devamlı karıştırılarak koyu bir kıvam alır. Kıvam alan karışım henüz sıcakken kavanozlara boşaltılarak buzdolabında muhafaza edilir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın