Faydalı Bilgiler

Çileğin Faydaları Nelerdir ?

Çileğin Faydaları Nelerdir ? İlk Baharla birlikte çilek mevsimi de gelmiş bulunuyor. Yaz mevsiminin ortalarına kadar taze olarak bulabileceğimiz ve hemen hemen herkesin çok sevdiği kırmızı mucizelerin sağlığımız için ne gibi faydaları var biliyor muydunuz ?

Çileğin Faydaları Nelerdir ? Faydalı Bilgiler

Tarifbizden.com olarak biraz araştırma yaptık. Mesleğimiz gereği bol bol kullandığımız kendisi ile çok farklı pastalar yaptığımız çilek meyvesinin diğer meyveler gibi bir çok faydaları vardır.

Nefis, sulu ve ağız sulandıran ve keyif verici tadının yanında çileğin sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır. Çilek gerek ilaç sektöründe gerekse kozmetik sektöründe çok fazla kullanılan bir besindir.

Çileğin, tatlı, ekşi ve lezzetli olduğu için meyvelerin içinde özellikle çoçukların en çok sevdiği meyvelerden birisidir. Çilek, antioksidan içeren en iyi 10 besin arasında yer alır ve sağlığa faydaları açısından birçok meyve sebzeden daha önemlidir.

Belki de bu yüzden çok geniş alanda kullanılır. Çilek daha çok yemeklerde, keklerde, tatlılarda, içeceklerde, ilaçlarda, kozmetik ürünlerinde ve daha nice sayamayacağımız alanda insan sağlığına hizmet etmektedir.

Çilek, bol miktarda A, C,B6 ve B12 vitaminleri içerir. Bunun yanında, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, manganez, magnezyum ve birçok besin bileşenini çok miktarda içerir.

Çileğin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir ?

Çileğin sağlık açısından birçok faydası vardır ama ‘Çilek en çok neye faydalıdır?’ diye bir soru yöneltilecek olsa şüphesiz bütün sağlık uzmanının cevabı cilt sağlığı olacaktır. Çileğin cilt sağlığına inanılmaz faydaları vardır.

Bu yüzden kozmetik ürünlerinde çok geniş olarak kullanılmaktadır. Bir yüz maskesi yoktur ki içerisinde çilek olmasın. Çilek içerdiği zengin vitamin ve bileşenler sayesinde cilt sağlığını korumanın yanında, kanser başta olmak üzere birçok hastalık için şifa kaynağı olabilir.

Çilek cilt sağlığına inanılmaz katkıda bulunur. Özellikle içerdiği C vitamini, salisilik asit, antioksidanlar, eksfoliantlar cilt üzerinde meydana gelen kabarcıklara karşı çok etkilidir. Bu yüzden yüz yıkama işlemlerinde bile kullanılmaktadır. Çilek bu özelliği sayesinde cildi ölü hücrelerden ve yağlardan temizler.

Bunun dışında çileğin çok etkili bir antioksidan olması sayesinde cilt üzerinde meydana gelen alerjileri giderir. Kirliliğe karşı cildi korur, cildi yumuşatır ve cilt hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Çilek suyu cildi aydınlatma özelliğine sahiptir. Bunun yanında yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerine ve çillere karşı oldukça etkilidir. Çilleri ve yüz lekelerini giderici özelliği vardır. Bunun için çilek suyunu 10-15 dakika boyunca cilde uygulamak yeterlidir.

Cild İçin Çilek Toniği Tarifi

Cildiniz İçin Çilekli Cilt Toniği. 50 ml. gül suyuna iki çay kaşığı çilek suyu karıştırın. Bu karışımı pamukla günde bir kere bu karışımı yüzünüze uygulayın. Bunu 10 gün boyunca devam ettirin. Bu uygulama lekesiz, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt elde etmenizi sağlayacaktır.

Çilekli cilt toniğinin ayrıca şu faydaları vardır. Yaşlılıktan kaynaklanan cilt zayıflamalarında güneş ışıkları cilde daha fazla zarar verir. Çilekli cilt toniği buna izin vermez.

Güneş ışıklarını zayıf ciltlerde yaptığı olumsuz radyasyon zararlarından korur. C vitamini ve antioksidan içerdiği için serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarından korur. C vitamini cilt üzerinde serbest radikallerin neden olduğu hasarları giderir.

Bir çay kaşığı bal, çilek püresi ve iki çay kaşığı süt kremasını karıştırıp yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu karışım cildinizin yaşlanmasını ve kırışmasını yavaşlatacaktır. Cilt temizliğini sağlama imkanı da tanıyacaktır. Zamanla cilt üzerinde toplanan ölü hücreler ve yağların arındırmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca kuru ciltlerde özellikle kış aylarında görülen dökülmelerin önüne yine bu uygulamayı kullanarak geçmek mümkündür. Bunun yanında cilt gözeneklerini açarak cildin nemlenmesini sağlar.

Çilek Akne Tedavisine Yardımcı Olur

Çileğin içerdiği C vitamini, Alfa Hidroksi Asitler (AHA), salisilik asit ve çilek flavonoidler, akne temizleme ve yağları yok etmeye karşı çok etkilidirler.

Taze çilek maskeleri donuk, hasarlı veya akne eğilimli cilt sahipleri için etkilidir. 7-8 tane çileğe bir yemek kaşığı süt ekleyin ve iyice birbirine karıştırın. 10-15 dakika boyunca yüzünüze uygulayın. Bunu aknelerden kurtulmak için haftada en az bir kere uygulayın. Bu karışım sayesinde 4-5 haftada aknelerden kurtulabilirsiniz.

Çilek Göz Altındaki Şişkinlikleri Giderir. Aşırı yorgunluk ve yaşlanmaya bağlı olarak göz altında oluşan şişkinlikleri çilek gidere bilir. Bunun için, Çilekleri ince ince dilimleyin. 10-13 dakika boyunca göz altlarına koyun, daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulama sayesinde göz altında oluşan şişkinlik, kararma ve moruklardan kurtulabilirsiniz.

Çilek Hasarlı Ciltleri Onarıyor: Çilek bol miktarda C vitamini içerdiği için dokuları onarma özelliği vardır. Özellikle ‘kollajen’ diye adlandırılan madde, bu noktada önemli rol ala bilir.

Bu madde suda çabuk çözüldüğü için bünyede fazla saklanma imkanı bulamaz. Bu yüzden gıdalardan temin edilmesi gerekmektedir. Bir fincan çilek veya çilek suyu bu maddeyi fazlasıyla içerir. Hasarlı ciltlere hayati katkılar sağlaya bilir.

Çilek Etkili Bir Ayak Temizleyicidir: Çileğin diğer bir özelliği de etkili bir ayak temizleyici olmasıdır. 8-10 tane çileği ezerek yulafla karıştırın. Önce ayaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletin. Daha sonra bu karışımı 15 dakika boyunca ayaklarınıza ovarak uygulayın. Bu uygulama sayesinde ayaklarınızdaki ölü hücrelerden meydana gelen tabakalar ortadan kalkacaktır.

Çileğin Saç Sağlığına Faydaları

Çilek Saç Sağlına Faydalıdır; İçerdiği B5 ve B6 vitaminleri içermektedir, bu vitaminler saç sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Çilek bu vitaminleri bol miktarda içerdiğinden saç dökülmesini engelleye bilir.

7-8 tane olgun çileği ezin ve bir çorba kaşığı mayonez ile karıştırın. Bu karışımı daha sonra saç ve saç derisinin üzerine uygulayın. 15-20 dakika bekleyin ve daha sonra saçınızı durulayın. Bu karışım saçlarınızın sağlığına ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Saç köklerini güçlendirirken ayrıca kuru saçları nemlendirecektir. Bunun yanında şampuanların saçlarınıza verdiği doğal parlaklığı bu karışımda verecektir.

Yani az para harcayarak daha güvenilir, daha sağlıklı ve daha ucuz saç bakımı yapmış olacaksınız. Bu karışımın diğer bir faydası da kepek sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırmasıdır. Kafa derisinin sağlığını koruması olacaktır.

Çileğin Göz Sağlığına Faydaları

Çilek Göz Sağlığı İçin Önemlidir: Yaşa bağlı olarak gözler üzerinde lens şeklinde bir tabaka oluşabilmektedir. Bu tabaka görme yeteneğini zayıflatır. Çileğin bol miktarda içerdiği C vitamini bu tabakanın oluşmasına izin vermez.

Bunun dışında gözü zararlı güneş ışınlarından korur. Retina ve korneayı güçlendirir. Herhangi bir göz hastalığını gidermenin en uygun yolu C vitamini takviyesi yapmaktır. Çilek de bu görevi fazlasıyla görür.

Çilek Kolesterole de İyi Geliyor. Ayrıca hastalıklardan koruyucu bileşenler içermektedir bunlardan bir tanesi olan phytonutrient açısından çok zengindir. Bu bileşenler çileğe renk katar ve aynı zamanda kolesterolü sağlıklı seviyede tutar.

Kalp Sağlığı İçin Çilek Tüketin; Çileğin içerdiği birçok madde ve bileşen kalp sağlığına da faydalıdır. Özellikle kalp damar fonksiyonlarına yardımcı olur. Kanın pıhtılaşma eğilimini azaltır. Bu özelliği sayesinde ayrıca felç ve inme gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Çilek Kemik Sağlığını da Korur. Çileğin içerdiği K vitamini ve manganez, kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Çocukların gelişme döneminde sağlıklı iskelet yapısı oluşmasına yardım eder. Ayrıca diğer yaşlardaki insanların kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Çilek Kanserden Korur: Yazının birçok kısmında çileğin çok etkili bir antioksidan olduğunu vurgulamıştık. Bu özelliği kanser hastalıklarıyla mücadelede bünyeye yardımcı olur ve kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kanser hastalığına neden olan serbest radikalleri bloke ederek etkisiz hale getirir.

Faydalı Bilgiler

] }

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu