Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Kültürümüzün bir parçası olan Türk kahvemiz sıcacık sohbetlerimizde, evimize ofisimize gelen misafirlerimizle, kız istemelerinde ve yemeklerden sonra severek tükettiğimiz Türk kahvemizin faydalarını ve zararlarını biliyor musunuz?

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Yaptığımız araştırmalar sonucu elde ettiğimiz bilgileri paylaştığımız bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Bakalım köpüklü köpüklü içtiğimiz Türk kahvesinin ne gibi fayda ve zararları varmış. Fal bakmaktan başka ne işe yarıyormuş.

Türk kahvesi tüketimden çok kısa bir süre sonra etkilerini gösterir ve etkili bir uyarıcı olduğu için bünyeye enerji sağlamaya başlar. Zihni açar. Türk kahvesinin bünye üzerinde etkisi neredeyse 8 saate kadar çıkabilmektedir.

Türk kahvesinin en önemli etkilerinden birisi depresyon ve stres sorunlarına karşı iyi gelmesidir. Bunun yanında sağlık açısından bir çok faydası vardır.

Düşünülenin aksine kalp sağlığı başta olmak üzere, kanser, cilt sağlığı gibi sorunları giderme özelliği vardır. Fakat bir şartla, çok fazla tüketilmemesi şartıyla. Günde ortalama 2 fincan Türk kahvesi tüketimi sağlık açısından risk taşımaz.

Türk Kahvesinin Vücudumuza Faydaları Nelerdir 

Türk kahvesi kansere yakalanma riskini azaltıyor. Türk kahvesi bir çok naturel içecekte olduğu gibi etkili bir antioksidandır, bu özelliğinden dolayı bünyenin kanser hücrelerine karşı direncini arttırır.

Türk kahvesi baş ağrılarına iyi geliyor. Türk kahvesi baş ağrılarını giderebilmektedir. Sinir sistemi üzerinde anlık etki yapabilen Türk kahvesi en az bir ağrı kesici kadar etkili olabiliyor. Fakat nedense migren ağrıları için tam tersi bir etki yapıyor.

Türk kahvesi karaciğeri de koruyor. Türk kahvesinin en en önemli faydalarından bir tanesi de şüphesiz karaciğere sağladığı katkılardır. Özellikle bir karaciğer hastalığı olan siroza yakalanma riskini azaltabilir, hatta bazı sağlık uzmanları siroz hastalığının tedavisinde kullanılabileceğini savunmaktadırlar.

Zihin sağlığı için de Türk kahvesi tüketilmelidir. Son zamanlara kadar Türk kahvesinin konsantrasyonu arttırdığına dair bazı inançlar vardı. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar Türk kahvesinin duyarlılığı açtığını ama konsantrasyonu olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bu yüzden Türk kahvesinin zihni zinde tuttuğunu söylemek doğru, konsantrasyonu arttırdığını söylemek ise yanlıştır.

Türk kahvesinin cilt Sağlığına da faydaları vardır. Türk kahvesinin şaşırtıcı bir şekilde cilt sağlığı için de çok faydalı olduğunu söylemek mümkün, özellikle akne ve selülite gibi cilt sorunlarının ortadan kalmasını sağlayabilir. Bunun için kahveyi içtikten sonra arta kalan kısmını etkilenen bölgelere masaj yaparak uygulamanız yeterlidir.

Türk kahvesinin safra taşlarına etkileri vardır. Erkeklerle kıyaslandığında kadınların vücudu daha fazla safra taşları üretmektedir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan araştırma sonuçlarına göre günde 2-3 fincan Türk kahvesi tüketen kadınlar tüketmeyen kadınlara göre %25 oranında safra taşları sorunuyla karşılaşmamaktalar.

Güne zinde başlamak için sabah Türk kahvesi için. Kahvenin enerji verici özelliğinin olduğunu yazmıştık. Sabah saatlerinde zihinsel ve fiziki olarak yorgun kalkma sorunları olan kişiler bir kahve ile güne başlayabilirler.
Böylece Türk kahvesinin sinir sisteminde yapacağı anlık olumlu etkiyle güne çok daha enerji dolu başlamak mümkün. Sabah tüketilen bir bardak Türk kahvesi öğlen saatlerine kadar etkisini korur ve enerji verir.

Türk kahvesi astıma iyi gelir. Türk kahvesinin solunum yollarına etkileri vardır. Çok şaşırtıcı bir şekilde Türk kahvesinin solunum yolları için de faydalı olduğunu görüyoruz. Özellikle astım hastalığına faydalıdır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde astım ataklarının şiddetini azaltabilir.

Günde en az bir fincan Türk kahvesi içmek astım ataklarının gecikmesine ve şiddetinin hafiflemesine yardımcı olabilir. Kahve bunun dışında genel anlamda solunum yollarına faydalıdır ve nefes açıcı özelliği vardır.

Türk kahvesi kemiklere iyi gelir. Türk kahvesinin kemik sağlığına da faydalı olduğu düşünülür. Ama bu noktada, tüketime dikkat edilmelidir.

Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir ?

Kahve çok aşırı tüketilmediği sürece genelde sağlık açısından faydalıdır. Bazı hastalıklarla mücadele eden kişiler ise tüketimi için doktorlarına danışabilirler.

Aşırı Türk kahvesi tüketimi kalp ritmini olumsuz yönde etkileyebilir, kalp çarpıntılarına neden olabilir. Kalp Hastaları sınırlı tüketmelidirler.

Tük kahvesi tansiyon hastaları için bir risk oluşturabilir. Kahvelerin genel anlamda tansiyonu yükselttiğine inanılır.
Kahve ülser hastaları için faydalı olmayabilir.

Mide asitlerinde olumsuz yönde denge sağlayabilir. Migrenden kaynaklanan baş ağrılarını arttırabilir. Migren ağrılarını tetikleyebilir.

Türk kahvesi vitamin ve mineral kaybına neden olabilir, bu yüzden yüksek miktarda tüketmekten kaçınılmalıdır.
Türk kahvesinin içerdiği kafesinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediğine inanılmaktadır.

Gebe kadınlarda içerdiği kafeinden dolayı bebeği olumsuz yönde etkilediğine inanılır. Bu yüzden doktor kontrolünde tüketilmesini önerilir.

Faydalı Bilgiler

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın