Faydalı Bilgiler

Chia Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir

Chia Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir, Chia tohumu Türkçesi (Çiya tohumu) son dönemlerde zayıflamak isteyen kişilerin en çok ilgisini çeken gıdaların başında geliyor. Tok tutma özelliği olduğundan ve yüksek miktarda protein içerdiğinden, birçok uzman diyet listesinde chia tohumu öneriyor.

Chia Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir Faydalı Bilgiler

Peki nedir bu chia tohumu nereden geliyor ?
Chia tohumu, salvia hispanica adlı nanegiller familyasında yer alan bir bitkinin tohumudur. İçeriği bakımından Aztek uygarlığında savaşçıların besin kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu arada mayalar chia tohumunun insanları gençleştiren bir bitki olduğuna inanmışlardır.

Chia bitkisi köken olarak Güney Amerika kökenli bir bitkidir. Chia tohumu Bolivya, Arjantin, Meksika’da yetişmektedir. Özellikle Güney Amerika yerlileri tarafından yıllarca sade bir şekilde ve diğer besinler ile karıştırılarak kullanılmıştır.

Tohum olduğu için bozulmadan yıllarca kalabilen Chia tohumu yüksek enerjili bir besin kaynağı olduğu için uzun deniz yolculuklarında ve savaş dönemlerinde temel besin kaynağı olarak kullanılmıştır.

Chia tohumu tüksek enerjiye sahip bir bitkinin tohumu olduğu için bünyesinde yağ, karbonhidrad, protein, omega 3, omega 6, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, doymamış yağ asitleri, antioksidanlar ve florür içerir. Çok zengin bir içeriğe sahip olması ve bol miktarda protein içermesi nedeniyle enerji kaynağı görevi görür.

Chia tohumunun faydaları nelerdir ?

Yağ asitleri ve kan içerisinde yer alan protein, karbonhidrad ve yağların temel maddeleri bakımından zengindir. Kolestrolün kontrol altında tutulmasını sağlar. Ayrıca kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyon riskini en aza indirir. Kan basıncını düzenlemesi damar sertliği rahatsızlıklarının oluşmasını önler. Bu sayede kalp ve damar sağlığının doğal olarak korumasını sağlar.

Chia Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir Faydalı Bilgiler

Chia tohumunun faydaları arasında kan şekerini doğal olarak düzenlemesi ve şeker hastaları ile tip 2 diyabet hastalarının ihtiyaç duydukları şekeri doğal yollardan sağlar. Ayrıca kan şekerini düzenleyerek baş ağrısı ve halsizlik sorununun oluşmasını da önler.

Yüksek besin değerleri ile tokluk hissi oluşturması ve yağ oranının az olması ile uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca yağsız kas kütlesi oluşturmak isteyen sporcular için hem enerji kaynağı hem de spor antrenmanı sonrası kasların beslenmesi için temel besin kaynağıdır.

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin olması yapay olarak üretilmiş olan omega 3 lere mecbur kalmanızı önler. Bunun yanında ihtiyaç duyacağınız omega 3 leri doğal yollardan almanızı sağlar.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu önler. Ayrıca kanser hücrelerin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatarak kanser hastalığının ilerlemesine mani olur.

Lifli bir bitkinin tohumu olması nedeniyle lifli bir yapıya sahip olan chia tohumunun faydaları arasında kolay sindirilmesi ve bağırsak tembelliğini ortadan kaldırması da sayılır.

Kalsiyum ve fosfor içerdiği için kemik ve iskelet sisteminin sağlıklı gelişim göstermesini sağlayarak eklem ve kemik hastalıklarının oluşmasını önler. Ayrıca potasyum bakımından zengin olması nedeniyle eklem ve diz ağrıları oluşumunu da önler. Ağrı kesici özelliği vardır.

Zayıflamak için tercih edilen chia tohumu, yapılan diyetin yanında ek olarak uygulanabilir. Tek başına kullanıldığı zaman işe yaramayabilir. Meyve sularının içerisine konularak içilebilir ya da yapılan bir yemeğin içine karıştırılarak tüketilebilir. Ancak meyve suyunun taze sıkılmış olması önemlidir.

Bunlardan başka, bir bardak su içerisine bir yemek kaşığı chia tohumunu yarım saat bekletip, suyu içebilirsiniz. Uzmanlar günde tüketilmesi gereken ideal miktarın 1-2 yemek kaşığı olduğunu belirtiyor. Ayrıca chia tohumu kullanılarak yapılan ekmeklerde tüketilebilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Kulanılır ?

Chia tohumu, vejetaryenler, spor yapanlar, zayıflamak isteyenler, diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketiliyor. Kullanılma alanı oldukça geniştir.

Salatalara, tatlılara, hamur işi ürünlerine, yoğurda, mısır gevreğine doğrudan eklenebilirsiniz. Çorbaların ya da sulu yemeklerin koyulaşması için chia tohumunun öğütülmüş hali tercih edilmelidir.

Genellikle kahvaltı öğünlerinde tüketmek faydasını daha da artırır. Doğrudan tüketmek istiyorsanız 1 tatlı kaşığı chia tohumunu, fincandaki suya atıp, 20-30 dakika bekletin. Bu karışımı öğünlerden en az 15 dakika öncesinde içilmelidir. Ayrıca Chia tohumu badem sütüyle karıştırarak da tüketilebilirsiniz.

Ciha tohumunun zararları nelerdir ?

Chia tohumunun faydaları olduğu gibi tüketilmesine bağlı olarak zararları da vardır. Bu zararları;
Chia tohumu genel olarak gaz yapar. Fazla tüketilmesine bağlı olarak sancı oluşturan bir özelliğe sahiptir.

Doymamış yağ asitleri içermesi trigliserit ile ilgili rahatsızlıkları tetiklemektedir. Trigliserit rahatsızlıkları bulunan kişilerin kesinlikle tüketmemesi gereklidir.

Antioksaidan bakımından zengin olmasına karşın prostat kanserini tetiklediği ve prostatta kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyemediği bilinmektedir.

Kişilerin alerjik rahatsızlıklarına bağlı olarak alerji tetiklediği ve ciltte kabarmalara neden olduğu bilinmektedir.
Chia tohumu içerdiği kafein etken maddesi nedeniyle bağımlılık oluşturabilen bir bitkidir.

Bu nedenle tüketilme sıklığı ve süresi dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca fazla tüketimi çarpıntıya yol açmaktadır. Dikkatli kullanılması önerilmektedir.

Faydalı Bilgiler tarifbizden.com’da

] }

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu