Faydalı Bilgiler

Çam Kozalağının Faydaları

Çam Kozalağının Faydaları; İşte hiç tahmin bile edmeyeceğimiz kadar çok fazla faydası olan doğnın bir mucizevi bitkisi daha karşımızda. Üstelik çok az bir kitle tarafından bilinen özel bir bitkidir.

Çam Kozalağının Faydaları Faydalı Bilgiler

Çam Kozalağının faydaları ve etkisi oldukça fazladır. Bu etkiler astım hastalığı olanlardan, akciğer sorunlarına kadar şifası oldukça geniş olan bir bitkidir.

Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?

Solunum Rahatsızlıkları: Çam kozalağı, öksürmede, balgam, bronşit gibi hastalıklarda kesin şifa sunmaktadır. Özellikle astım rahatsızlıklarında, tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Akciğer Sorunları: Çam Kozalağı akciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte vücudun gerekli olan mineralleri karşılamasından dolayı akciğer rahatsızlıklarına neden olan ve sigara gibi zehirli dumanların kalıcı zararlarını ortadan kaldırmaktadır.

Grip ve Nezle: Bugün birçok doktor ve uzman bilim insanları çam kozalağının işlenmesi, yağının çıkartılması ya da reçel yapılmasıyla ve tüketilmesi halinde tüm kış boyunca hastalık geçirmeyeceğini belirtmektedirler. Bunun yanında bağışıklığı arttıran bir etkiye sahip olan Çam Kozalağı, nadir bulunan özel bileşenleri içeriğinde barındırmaktadır.

Saçları Besler: Çam yağının saçlara sürülmesi saç kökleri beslediği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Özellikle kadın ya da erkeklerin saç dökülmeleri şikayetlerinde Çam Kozalağı yağı, etkili bir formül olarak kendini kanıtlamaktadır. Böylece dökülen saçların yerini, yeni saçlar alarak Çam Kozalağı, birçok mucizevi şifasını ortaya koymaktadır.

Çam kozalaklarında bulunan pinen solunum kaynaklı sorunların tedavisinde kullanılır. Özellikle öksürme, bronşit, boğaz ağrıları, nefes darlığı gibi sorunları tedavi edicidir. Akciğeri temizler, nefes almada çekilen rahatsızlıkları giderir.

Bağışık sistemini güçlendirir. Hastalık yayıcı mikroplara karşı vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Psikolojik sorunlardan kaynaklı salgılanan hormonlarda kişinin daha rahat hissetmesini sağlamaktadır. Bunun yanında insan metabolizmasını düzene sokar, uyku sorunlarına çözüm getirir. Odaklanma kabiliyetini arttırır.

Çam Kozalağı Suyu Faydaları

Çam kozalağı suyunu yapmak basittir ve sağlık açısından birçok yarara sahiptir.

Hazırlanışı: 5 adet çam kozalağı doğranır, Ardından bir kaba ya da geniş hacimli bir su dolu kaseye konur, 24 saate yakın bir süre bekletildikten sonra yarım saat kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra bal veya şekerle tatlandırıcı uygulanmalıdır. Sonrasında rahatlıkla günde bir çay bardağı adedince tüketebilirsiniz.

Hafta bir kez bile tüketilmesi aşağıdaki rahatsızlıklar üzerinde oldukça etkilidir. Astım, Nefes darlığı, Bronşit, Balgam, Nezle, Halsizlik, Mide ağrılarına karşı bir şifa elde edilmiş olur.

Çam Kozalağı Reçelinin Faydaları

Cildi gençleştirir, Koca bir kış hiçbir hastalık yaşamadan mükemmel bir şekilde geçirebilirsiniz, Nezle, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkları önler, Vücudun yenilenmesini ve performansının artmasına yardımcı olur, Ayrıca doğallığın en muhteşem şifasının bir örneğidir.
Solunum yolu hastalıklarına da mükemmel bir derecede iyi gelmektedir.

Çam Kozalağı Reçeli Nasıl Yapılır ?

4 adet kuru incir, 1 kilograma yakın kozalak, 1 kg şeker ve kozalakların üzerlerine kadar ulaşabilecek su ekleyin. 2 buçuk saat boyunca az ateşte pişirin ve köpüğünü toplayana kadar bekletilmelidir. Ardından dilediğiniz gibi Çam kozalağı reçelini tüketebilirsiniz.

Çam Kozalağıla İlgili Pratik Bilgiler

Çam kozalağı eğer sirkeyle karıştırılıp gargara yapılırsa diş ve diş eti ağrılarına iyi gelir. Plakları temizler ve dişleri rahatlatır.

1 fincan zeytinyağı, 60 gram çam fıstığı, 35 gram balmumu birlikte erimesi ve sıcaklığını geçirdiğinde yaralara sürülmesi, hücreyi ve deriyi besleyerek hızlı bir şekilde yaraların kapanmasını ve kabuk bağlamasına yardımcı olur.

Çam Kozalağının Besin Değerleri

Günde 1 bardak çam kozalağı suda kaynatılarak içilirse;
40 gram protein, 19 mg kalsiyum, 3,9 g şeker 14 gram karbonhidrat, 60 mg potasyum bulunmaktadır.

Çam Kozalağının Zararları Nelerdir ?

Olgunlaşmamış Kozalak: Midenizin sindirimi için olumlu bir tepki vermez ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.
Çam Kozalağı Suyunun Fazla Tüketilmesi: Aşırı tüketim yarardan çok zararlı etkenleri oluşturabilir. Bu yüzden yerinde ve kararında tüketilmelidir.  Çam kozalağı reçeli, çayını ya da suyunun içilmesi günlük 1 bardağı geçmemelidir.

Fatdalı Bilgiler

] }

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu