Çikolata Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çikolata Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çikolatayı sevmeyen yoktur özellikle de çocuklar tam birer çikolata hastasıdır. Biz pastacıların da vazgeçilmez bir ham maddesidir çikolata olmazsa olmaz bir pastacılık maddesidir. Çikolatanın içerdiği maddeler sebebi ile sağlığımıza faydaları olduğu kadar zararları da vardır.

Çikolata Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çikolata kakao, kakao yağı ve sütten oluşmaktadır ama günümüzde kakao yağı yerine bitkisel yağlar kullanan firmalar da vardır. Çikolata bitter, sütlü, fildişi, kuvertür, konfiseri ve kokolin gibi guruplara ayrılmaktadır. Uzmanlar bu gruplardan bitter olanının tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

Çikolatanın ana maddesi kakao’dur. Kakao ise İkiçenekliler sınıfında bulunmakta olup ebegümecigiller familyasındandır. Doğal olarak yetiştiği yerler And Dağlarının alt bölgeleri ile Amazon ve Orinoco ırmaklarının çevresidir. Yağmur alan ve ılık iklime sahip bölgelerde yetişmektedir.

En büyük üreticisi % 40 ‘lık üretimi ile Fildişi Sahilleridir. Theobroma cacao ağacının tohumları kakao çekirdekleridir. Kakao tozu ve kakao yağı en önemli ve yararlı besinler arasında gelmektedir. Kakao ağacının tohumları mayalanmasının ardından kurutulur. Mayalama ve kurutma işleminin ardından acı tadı kaybolur.

Kurutulan tohumlar kavrulur ve un haline getirilerek yağı çıkarılır. Yağı çıkarıldıktan sonra tekrar öğütme işlemi yapılır. Bu öğütme işlemi sonucunda da kakao elde edilir. İçeriğinde yağ, azot, lif ve yağ ile yararlı mineraller bulunmaktadır.

ÇİKOLATA YEŞİL ÇAYDAN 3 KAT FAZLA ANTİOKSİDAN İÇERİR

Yapılan araştırmalara göre 50 gramlık bir çikolata ya da iki kaşık şekerle karıştırılmış bir bardak kakao, yeşil çaya oranla üç kat fazla antioksidan madde içerir. Kakaodaki polifenol flavanoid maddesi hücre yenilenmesini sağlar, hipertansiyonu düşürür ve beyin kanaması riskini azaltır. Düzenli çikolata (bitter) tüketmek, kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olur ve iyi huylu kolesterolü arttırır.

ÇİKOLATANIN İÇİNDEKİ MADDELER KALBE FAYDALIDIR

Çikolatanın içindeki yağ, üç kaynaktan gelir; kakao yağı, bitki yağları ve süt içindeki yağlar. Kakaonun içindeki stearic asit içeren yağ, bir çeşit doymamış yağdır. Doymamış yağların da sağlığa ve özellikle kalbe zararlı olduğu bilinir. Ancak kakao içindeki stearic asit, tıpkı zeytin yağında olduğu gibi vücuda girince oleic asite dönüşür.

Bu yağ türü de kalbe çok faydalıdır. Yapılan araştırmalarda çikolatanın yanı sıra bazı meyve ve sebzelerde de bulunan ‘procyanidin’ maddesinin, koroner kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir görevi olduğu gözlemlenmiştir.

GÜNDE 40 GRAM ÇİKOLATA TÜKETMEK YETERLİDİR

Bitter çikolata, nitrik oksit üretimini uyarır. Bitter çikolatanın düşük glisemik indeksi vardır. Bu da diğerlerinin aksine bitter çikolata tüketiminin ardından kan şekerinin yavaş salınması anlamına gelir. Beyne giden kan akışını hızlandırarak beyin fonksiyonlarını artırır.

Ancak doymuş yağ ve kalori oranı yüksek olduğu için bitter çikolata tüketiminin aşırıya kaçılmadan yapılması gerekir. Bu yüzden uygulanacak çikolata diyetinde günde 40 gram çikolata yeterli olacaktır.

MİGREN HASTALARI ÇİKOLATADAN UZAK DURMALI !

Çikolata, migren hastaları için dikkatli tüketilmesi gereken bir besin. Çünkü migren hastaları ‘phenolsuphotransferase’ adlı bir enzim yetersizliği nedeniyle yoğun ağrılar çekerler. Çikolata ise damarları açarak bu enzimin daha çok tüketilmesine yol açar. Bu yüzden migren hastalarının çikolatadan uzak durmalıdır.

Çikolatanın Sağlığa Faydası Nelerdir ?

Çikolatanın ham maddesi olan kakaonun içeriğinde yer alan flovanol beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır. Bu da ilerleyen yaşlarda görülen bunama, bellek kaybının önüne geçmektedir. Antioksidan özelliği ile tıpkı kahve gibi kanser hücrelerinin vücut içerisinde çoğalmasının ve yayılmasının büyük oranda önüne geçmektedir.

Damar hastalıklarının tedavisine ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Kalp krizi riskini azaltmaktadır. Böbrekleri ve kasları uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kakaonun sinirleri rahatlatarak mutluluk verdiği de yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Çikolata içeriğinde bol miktarda yağ bulunmaktadır. Bu yağ bilinçli olarak ve belli bir düzeyde tüketilir ise vücuda pek çok katkı sağlamakla beraber aşırı tüketimi ise kilo alınmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedende yararlarının yanı sıra olası kiloya da neden olabileceği nedeni ile aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.

Çikolatanın Damar Hastalıklarına Faydası

Çikolata içeriğinde hem kakao hem de süt bulunmaktadır. Kakaonun damar rahatsızlıkları üzerinde ki etkisi yapılan araştırmalar ile görülmüş olup hem kalp hem de damar sağlığının korunmasında etkilidir.

Damarları tıkayan olumsuzlukların önüne geçerek kan akışını düzenler. Böylelikle kalbe giden damarların tıkanmasının önüne geçerken de kalp krizi riskini azaltmaktadır. Kötü kolesterol kalbe giden damarların çevresinde bir süre sonra damarların tıkanmasına sebep olan bir katman oluşturur.

Bu nedenle kalp krizi riski artar. Kötü kolesterolün düşürülmesi bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Çikolata kötü kolesterolün düşürülerek iyi kolesterolün normal seviyesinde tutulmasını sağlar. Bu da kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltır.

Çikolatanın Kansere Karşı Faydaları

Antioksidan özelliği bulunan kakao çikolatanın içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kakaonun antioksidan özelliği de kanser hücrelerinin oluşmasının engellenmesi açısından önemlidir. Bu özelliği sayesinde kanserle savaşan kakao aynı zamanda kansere yakalanmış hücreler ile de etkin bir şekilde savaşmaktadır.

Böylelikle kanserin yayılmasını geciktirmekte tıbbı olarak uygulanmakta olan tedavinin de hızlı ve etkin bir şekilde cevap vermesini kolaylaştırmaktadır.

Çikolatanın Zihne Faydaları

Çikolata, kakao beyne giden damarların daha etkin kan taşımasını desteklediği gibi damar tıkanıklarının da önüne geçilmesine yardımcı olur. Bu da beyin kanaması riskini de azaltmaktadır. Ayrıca bileşenin de yer alan azot, lif ve yağ zihin açısı özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde de enerji verir ve zihin faaliyetlerinin daha aktif olmasını sağlar.

Çikolatanın Bağırsaklara Faydası

Lif kaynaklı olan besinler böbreklerin etkili olarak çalışmasını destekleyen besinlerdir. Çikolatanın içeriğinde ki lif bağırsakların çalışmalarını düzenleyerek böbreklerin daha verimli faaliyet göstermesini destekler. Böbrekler de kum ya da taş oluşumunu engeller. Oluşmuş olan kum ya da taşların düşürülmesine yardımcı olur.

Çikolatanın en önemli özelliği bağırsak kanseri üzerinde ki etkisidir. Olası bağırsak kanserine yakalanma riskini çok büyük bir oranda azaltmaktadır.

Çikolata Kandaki Şeker Seviyesini Dengeler

Sağlık uzmanları arasında bu konu hakkında farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Çikolatanın kan şekeri seviyesini dengelediğini söyleyen ve tam tersini iddia eden sağlık uzmanları aynı zamanda kişinin bünyesine göre de farklı etkiler yapabileceğinin altını çizmektedirler.

Konuyu bu bağlamda değerlendirdiğimiz zaman doktor kontrolünde çikolata tüketimin kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabileceiğini söylemek mümkündür.

Strese Karşı Çikolata Faydaları

Çikolatanın bilinen en önemli özelliklerinden bir tanesi ve en önemlisi strese karşı etkili olmasıdır. Çikolatanın sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerde bulunarak kötü düşüncelere neden olan unsurları ortadan kaldırdığı düşünülmektedir. Ve çikolatanın bu özelliğinden dolayı dünya çapında yaygın olarak tüketilmektedir.

Çikolata İnme Riskini Azaltır

Bu konuyla ilgili olarak son zamanlarda yapılan labaratuvar araştırmaları çikolata tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre daha az inme problemleriyle karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymaktadır.

Çikolata Cilt Sağlığını Korur

Çikolatanın sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerinin dünya çapında bilindiğini ve bu nedenden dolayı yaygın olarak tüketildiğini yazmıştık. Bunun dışında cilt sağlığı içinde çikolatanın bir çok faydasının olduğu düşünülmektedir ve bu sebepten dolayı çok yaygın olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır. Çikolatanın genel cilt sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Çikolata Beyin Sağlığına Faydalıdır

Beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi beynin ihtiyacı olan oksijeni düzenli olarak almasını sağlar. Bu da bir çok açıdan sağlığımızı yakından ilgilendirirken, aynı zamanda hayati önem taşımaktadır. Çikolata tüketimi beyne kan akışı işlevini destekler ve beyin sağlığının korunmasını sağlar.

Çikolata Görme Yeteneğini Geliştirir

Bu konuyla ilgili yapılan labaratuvar çalışmaları çikolatanın içerdiği flavanoitlerin beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Beyne kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi aynı zamanda görme sağlığının korunması için önemlidir.

Faydalı Bilgiler

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın