İyi Çay Nasıl Demlenir ? Çayın Faydaları Nelerdir

İyi Çay Nasıl Demlenir ? Çayın Faydaları Nelerdir

Türkiye’nin en çok tüketilen içeceği olan siyah çay nasıl demlenir ? Günlük hayatımızda neredeyse sudan daha fazla tükettiğimiz çayın en doğru demlenmesi konusunda bazı püf noktaları vardır.

İyi Çay Nasıl Demlenir ? Çayın Faydaları Nelerdir

Her çay istenilen kıvamda olmaz ve dolayısı ile her ikram edilen çayı severek içemeyiz özellikle de şekersiz çay tüketenler gerçek çay tutkunları dır ve çayın tadını çok zor beğenirler.

Bende bunlardan birisi olarak bu gün sizlere çay demleme konusunda bazı ip uçlarından ve çayın fayda ve zararlarından bahsedeceğim.

İyi çay demlemek için öncelikle iyi çay almalısınız ve kireçsiz su kullanmalısınız. Porselen demlik tavsiye ediliyor ama çelik bir demlikte de gayet güzel bir çay demleniyor.

Bunun için kireçsiz suyu 110-120 dereceye ulaşana kadar iyice kaynatın ve ocağı kapatıp bir iki dakika suyu dinlendirin demliğe kişi sayısına göre 2,5 yada 3 kaşık kuru çay ekleyin ve dinlenmiş olan kaynar suyu bir noktadan yavaş yavaş dökün ve kısık ateşte suyu çok fazla kaynatmadan 10-15 dakika demlemeye bırakın.

Demlenen çayı en geç 30 dakika içinde tüketin. Şimdi mükemmel bir çay demle’diniz bu harika çayı tüketirken birde çayın fayda ve zararlarını okumaya ne dersiniz?

Çayın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Ülkemizde neredeyse sudan fazla tükettiğimiz siyah çayın bir çok faydası bulunmaktadır. Çay içerdiği tein maddesi sebebi ile uyarıcı etkisi vardır bu etki zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar ile kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünü önleyici etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Midenin çalışmasını destekleyerek mideyi kuvvetlendirir. Kolera, guatr gibi hastalıklarda tedavi edici özelliği vardır. Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının tedavi sürecini kısaltırken ağız kokusunu da engeller. Ancak çayın fazla tüketilmesi kalp çarpıntılarına, mide bulantısı ve uykusuzluğa sebep olabilmektedir.

Çayın Kolon Kanserine Faydaları vardır içeriğinde yer alan TF – 2 adını taşıyan polifenol kanser ile mücadelede etkinliği bilinen bir maddedir. Çayın içeriğinde yer alan bu madde kanserli hücrelerin yok olmasına yardımcı olurken sağlıklı hücreler üzerinde herhangi bir olumsuzluğuna da rastlanmamıştır.

Bu nedenle çay son zamanlarda yapılan araştırmalarda kolon kanserinde kanserli hücrelerin yok edilmelerine yardımcı olduğundan çay tüketimi önerilmektedir.

Çay Antioksidan İçermektedir ve vücutta bir çok hastalığa davetiye çıkaran ve asıl sebebi olan serbest radikallere karşı çayın antioksidan içermesi genel anlamda sağlık açısından önemlidir. Bu özelliği ile bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.

Çay Kalp Krizi Riskini Azaltıyor günde en az üç bardak siyah çay tüketimi kalp sağlığını korur. Hollanda’da yapılan bir araştırma sonucuna göre günde 2-3 bardak siyah çay tüketen kişilerin tüketmeyen kişilere göre %70 oranından kalp krizi daha az geçirdiklerini ortaya koymuştur. Bunun yanında siyah çay tüketimi kanın pıhtılaşmasını engeller ve felç geçirme riskini azaltır.

Çay kemik sağlığını da korur Düzenli olarak çay tüketimi kemik sağlığını korur. Çayın bol miktarda içerdiği fitokimyasalların yardımıyla kemik sağlığını koruduğu düşünülmektedir.

Çay bağışıklık sistemini de korur Bazı bilimsel çalışmalar kanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Bunun yanında bazı sağlık uzmanları çay içenlerin içmeyenlere göre daha sağlıklı kan yapısına sahip olduklarını savunmaktadırlar.

Çay kansere karşı korur çayın aynı zamanda iyi bir antioksdian olduğunu yazmıştık. Kanser hastalıklarının en önemli sebeplerinden bir tanesi serbest radikallerdir, antioksidanlar serbest radikallerin işlevlerini ortadan kaldırır ve kansere yakalanma riskini ortadan kaldırır.

Çay sindirim sistemine faydalıdır çayın genelde sindirim sistemine zararlı olduğu düşünülür fakat sindirim sistemine asıl zarar veren çayla birlikte aşırı miktarda şeker tüketimidir ve aynı şekilde aşırı çay tüketimidir. Halbuki az şekerli ve şekersiz çay tüketimi sindirim sistemi için ve özellikle bağırsak hareketleri için faydalıdır.

Çayda kalori yoktur kalori içermeyen çay bu zelliğ sayesinde kilo alma riski de taşımaz. Çayın düzenli olarak tüketimi tam tersi sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve kilo verilmesine yardımcı olabilir. Özellikle siyah çayın daha etkili olması için limon suyu ile tüketilmesi önerilmektedir. Limon suyu ayrıca siyah çayın bünyede meydana getireceği demir eksikliği sorununu da ortadan kaldırabilmektedir.

Peki Çayın Zararları Nelerdir ?

Aşırıya kaçılmadığı ve doğru tüketildiği sürece hiçbir çay türünün sağlık açısından risk taşımamaktadır. Her şeyin fazlası mutlaka zararlıdır günde on beş bardak çay tüketen bir insan su tüketemediği için vücudun susuz kalması ve kanının koyulaşarak bazı hastalıkları beraberinde getirmesi muhtemeldir bunun için üç beş bardaktan fazla çay tüketilmemesi tavsiye edilir ve aynı zamanda bol su tüketilmesi gerekmektedir.

Eğer farklı hastalıklardan dolayı ilaç kullanıyorsanız yeşil çay kullanımını doktorlarınıza danışmanızı önerilir. Aynı şey gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için de geçerli.

Siyah çay tüketiminde demir eksikliğine neden olmaması için limon suyu ile tüketilmesi ve şekerin minimum miktarda kullanılmasını tavsiye edilmektedir.

Afiyet Olsun 🙂

Faydalı Bilgiler Burada

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın