Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir?

Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir ?

Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir ? Bu yazımızda çok merak edilen çikolatanın benmari usulü nasıl eritildiğini anlatmaya çalışacağız.

Benmari Usulü Çikolata Nasıl Eritilir?

Hemen hemen her çikolatalı pasta, kek, kurabiye gibi tariflerde yazdığımız benmari usulü eritilmiş çikolata nasıl yapılır?
Pastalarımıza çikolata dekoru yaparken benmari usulü çikolata eritirken nelere dikkat etmemiz gerekir. İşte tüm bu soruları cevapları bu yazımızda.

asta kreması, sütlü tatlılar gibi içine çikolata lezzeti katmamız gereken yerlerde kuvertür dediğimiz çikolata ham maddesi yüksek olan örn. %55 gibi çikolatalar tercih etmeliyiz.

Dekor amaçlı kullanacağımız çikolatalar ise kokolin ya da konfiseri dediğimiz çikolata maddesi daha düşük örn. %33 gibi olanları tercih etmeliyiz.

Çikolata eritmek çok önemli bir iştir bir çikolatayı iyi işleyebilmek için eritirken derecesine çok dikkat etmemiz gerekmektedir ve bu derece 40 dereyi geçmemelidir. Çikolatayı fazla ısıda eritirseniz yanmasına ve yağlanmasına neden olabilirsiniz, bunun için derece çok önemlidir.

Benmari Usulü Çikolata Eritmek Benmari usulü çikolata eritirken önce büyük bir kaba ya da tencereye yarısına kadar su ekleriz, suyun içine varsa pasta çemberi ve ya bir süzgeç koyarız ve üstüne başka bir kapta parçalanmış çikolatalarımızı koyarız. Çikolata kabının su ile temas etmemesi önemlidir çünkü su ile teması halinde çikolatalarımız fazla ısıya maruz kalacağı için yanma riski ortaya çıkacaktır.

Sonra ocakta kısık ateşte suyu kaynatmadan bekletiriz suyun derecesi 60-70 dereceye ulaştığında çikolatalarımız erimeye başlayacaktır. Çikolatalar erirken ara sıra karıştırarak daha hızlı erimesine yardımcı olabilirsiniz.

Çikolata derecesini ölçecek dereceniz yoksa suyun kaynamamasına özen gösteriniz su elinizi yakacak kadar ısındığı zaman ocağı kapatın ve öğle bekleyin.

Çikolata eridikten sonra parmak ucuyla kontrol edin eğer parmak ucunuzu yakmıyorsa istenilen derecede erimiş demektir.

Ayrıca erimiş çikolatayla dekor çalışması yapacaksanız bir spatula ile karıştırarak temperleme yaparsanız çikolatanız daha parlak ve elastik bir yapıya sahip olacaktır.

Benmari usulü çikolata eritmek kısaca içinde sıcak su olan bir kabın üzerinde başka bir kapta çikolatayı eritme yöntemidir.

Çkolata Eritmenin Diğer Yolları Nelerdir

Çikolata eritmenin başka yolları da vardır. Bunlar ise şöyledir evinizde mikrodalga fırınınız varsa yanmaz bir kabın içine küçük küçük doğradığınız çikolataları ekleyin ve 30 saniye 30 saniye gibi çalıştırarak eritebilirsiniz. Çikolata miktarına göre 30 saniye ile iki dakika arasında eriyecektir siz zamanı azar azar ayarlayın ki fazlasında çikolata yanabilir.

Bir başka yöntemse fırında bir şey pişirdikten sonra fırın sıcakken içine bir tepsi ile çikolatayı atarsanız fırın soğuyana kadar çikolata eriyecektir.

Evet sevgili lezzet düşkünleri bu yazımızda sizlere evinizde çikolata nasıl eritilir, benmari usulü çikolata nasıl eritilir gibi soruları yanıtlamaya çalıştım. Çikolata ile ilgili sorularınız olursa yazımızın sonunda ki yorum yap bölümünden ve ya bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz bende seve seve yanıtlarım.

Çikolata tadında mutlu ve sağlıklı lezzet dolu günler dileklerimizle.

Yararlı Olabilecek Faydalı Bilgiler Burada

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın