Faydalı Bilgiler

Kivinin Faydaları Nelerdir ?

Kivinin Faydaları Nelerdir? Faydalı olabilecek bilgiler bölümümüzde işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı meyveler hakkında da bilgiler vermek isteriz.

Kivinin Faydaları Nelerdir ? Faydalı Bilgiler

Kivi biz pastacıların en çok kullandığı meyvelerden biridir. Meyveli pastalarda ve tartöletlerde bol miktarda kullanırız. Kivi hem görünümü hem de içerdiği bol miktarda vitamin ve mineraller ile çok zengin bir meyvedir.

Tropikal bir meyve olan kivi, egzotik tadının yanında sağlık açısından da önemli faydaları vardır. Çin’de çok eski çağlardan beri geniş bir şekilde yetişme alanı bulan kivinin ülkemizde de son yıllarda özellikle de Kara deniz bölgesinde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Atatürk Üniversitesi’nde yapılan bilimsel bir çalışmada, kivinin kanser, kolesterol, tansiyon, kabızlık, gribal enfeksiyon başta olmak üzere çok sayıda hastalığa iyi geldiği tespit edildi.

İçerdiği bol miktarda C vitaminin bir adet kivi tüketildiğinde bir insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşıladığı belirtilmiştir.

Kivi, A, E, K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi birçok zengin mineral ve elementler açısından oldukça zengindir. Bunun dışında, içerdiği yüksek orandaki lif, sindirim sistemi sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bu lifler özellikle mide sağlığı için çok önemlidir.

Kivinin Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

İçerdiği besin maddeleri sayesinde sağlığımıza çok fazla katkısı vardır. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Antioksidan özelliğinden dolayı kalp damar sağlığı için önemlidir ve bu özelliği bütün organlara yardımcı olur.

Kivi Sindirim Sistemini Kuvvetlendirir: Kivinin yüksek miktarda lif içermesi sindirim sitemi için çok faydalıdır. Ayrıca sindirim sistemi için çok faydalı olan protein açısından da zengindir.

Lifler özellikle mide sağlığı için önemlidir. Lifler sayesinde midede bulunan asit oranı dengelenir ve midede meydana gelebilecek asit dengesizliğine karşı içeriden mide duvarlarını korur.

Kivi Kan Basıncını Dengeler: Kivinin içerdiği besin ve elementler kan basıncı seviyesini de sağlıklı bir seviyede tutmaya yarar. Ayrıca kan basıncının sağlıklı bir seviyede bulunması damar ve kalp sağlığı için de önemlidir. Bu şekilde kalp fazla zorlanmaz ve olası kalp krizi, inme ve felç geçirme oranlarını azaltır.

DNA Hasarlarından Korur: Kivinin antioksidan özelliğinin yanında içerdiği besinler yardımıyla DNA hücrelerinin korunması ve hasarlı DNA hücrelerinin onarılmasını sağlayan eşsiz besin kaynaklarından bir tanesidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Doğal antibiyotik, yani antioksidan özelliği yanında C vitamini deposu olması bağışıklık sitemini kuvvetlendirici en önemli etkendir. Bağışıklık sistemi güçlendirerek her hastalığa karşı bünyeyi korur. Bünyenin savunma sistemini daha güçlü ve hassas hale gelmesini sağlar.

Kivi Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır: Günde ortalama 3-4 kivi yemek kanın pıhtılaşma oranını %18 oranında azaltmaktadır. Birçok kişi kan pıhtılaşmasını azaltmak için aspirin ve benzeri ilaçlar kullanmaktadırlar fakat bu tür ilaçların bağırsak kanaması gibi birçok yan etkileri olabilmektedir. Kivi ise hiçbir yan etkiye neden olmadan aynı görevi doğal yollardan görmektedir. Kan pıhtılaşma sorunu olanlar için düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

Diyabet Hastaları İçin Kivi

Kivi diyabet hastaları için tehlikeli besinler sınıfında değildir. Birçok uzman şeker hastaları için bir risk taşımadığını belirtmektedir. Genelde tatlı bir besin olduğu için şekeri yükselttiğine dair yanlış bir kanaat vardır.

Makula Dejenerasyonu ve Diğer Göz Sorunlarına Karşı Koruyucu Özelliği Vardır: Makulo dejenarasyonu, yaşlılarda meydana gelen bir görme kaybı hastalığıdır. Bir araştırma sonucuna göre kivi tüketen insanlar %36 oranında kivi tüketmeyen insanlardan daha az bu hastalığa yakalanmaktadır. Ayrıca genel anlamda göz sağlığı için önemlidir, hücrelerin korunmasına ve serbest radikallere karşı gözleri korur.

Kivi Serbest Radikallerin Düşmanıdır: Serbest radikaller, kanserden kalp damar hastalığına, bağırsak enfeksiyonundan cilt hastalıklarına kadar birçok hastalığın ana sebeplerindendir. Vücutta meydana gelen birçok hastalık ve sorunun baş aktörü serbest radikaller olduğundan dolayı, bunlara karşı mücadele eden her besin kaynağı, genel anlamda vücudun neredeyse bütün organlarına sağlık açısından çok önemli katkı sağlamaktadırlar. Kivi, antioksidan özelliği ile bünyeyi serbest radikallerden temizlediği gibi, C vitamini yardımıyla da etkisiz hale getirir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur: Kivi genel anlamda sindirim sistemi için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Bağırsakların parazitleri ve serbest radikalleri temizleyen kivi, çalışmayan bağırsakları hareketlendirir. Böylece dolaylı olarak zayıflamaya da katkı sağlar.

Astım ve Bronşit Hastalığına İyi Gelir: Kivinin en şaşırtıcı özelliğinden bir tanesi solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesidir. Dolaylı olarak akciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kronik astım sorunu yaşayan hastaların astım ataklarını hafiflete bilir veya geciktire bilir. Bunun yanında antioksidan özelliğinden dolayı sigara veya diğer maddeleri kullanan kişilerin akciğerlerine verdikleri zararı kısmen gidere bilir.

Doğum Öncesi Beslenme İçin İyi Gelir: Kadınlar doğum öncesi beslenmeye dikkat etmeleri gerekir. Bu yüzden doktorları bazı yiyecekler konusunda şartlara ve kişinin bünyesine göre bazı kısıtlamalar getire bilir. Fakat kivi, doğum öncesi beslenmede hem anne hem de bebeği için önemli bir besin kaynağıdır. Doğumu kolaylaştırıcı özelliği vardır. Hamilelik ve doğum sonrası meydana gelen kabızlık sorunlarına çözüm ola bilir.

Kivi Cilt Sağlığı İçin Faydalıdır

Bol miktarda C vitamini içeren kivi bu özelliği ile cilt sağlığını da korumaktadır. Cildin genç ve sağlıklı olmasını sağlar, bunun yanında antioksidan özelliğinden dolayı cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Mantar ve enfeksiyon hastalıklarını giderir.

Kivi mükemmel bir laksatif, diyet lifi ve antioksidan deposudur: Düzenli tüketildiğinde  toksinler ve atıkların ortadan kaldırılması için vücuda yardımcı olur. Böylece sağlıklı ve parlayan cilt sahibi olmuş oluruz. Kivi, E vitaminini yüksek miktarda içerdiği için cildi nemlendirir. Bu nedenle cildin esnek ve genç kalmasını sağlar, hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Kivi Kabuğunun Faydaları Nelerdir ?

Kivinin kendisi kadar kabuğu da sağlık açısından önemlidir. Genelde ‘kivinin kabuğu yenir mi?’ sorusuyla çok sık karşılaşırız. Çoğumuz kivi kabuğunun özellikle cilt üzerinde olumlu etkisinden pek haberimiz yoktur. Kivi kabuğunun antioksidan etkisi ayrıca diğer organların sağlığını korumak için faydalıdır. Bu yüzden kiviyi kabuğu ile tükettiğimiz ayrıca şu faydalarından yararlanırız:

En az içi kadar etkilidir özellikle serbest radikallere karşı mücadelede Kivi kabuğunu ayrıca deriye veya cilde uygulayabiliriz. Cilt sağlığının korunmasına ve cilt temizliğine faydalıdır.

Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, hastalı hücrelerin onarılması işleminde etkilidir. İçerdiği vitaminler saç sağlığı için önemlidir.

Kivi, kabuğu ile tüketildiğinde sindirim sitemine genel anlamda katkı sağlar. Zengin lif içerdiği için özellikle midenin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Hazmı kolaylaştırır ve şişkinlik problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bağırsakların zararlı bakterilerden temizlenmesine yardımcı olur. Astım hastaları için faydalıdır. Kronik astım ataklarında hafifletici ve şiddeti azaltıcı özelliği vardır.

Kivi Suyunun Faydaları Nelerdir ?

Kivi suyunu yoğun besin değeri olan içecekler arasında görmek pek şaşırtıcı bir durum değil. Kivide bulunan C vitamini miktarı portakal ile karşılaştırıldığında daha fazladır. Genel anlamda bir çok açıdan sağlığa faydalıdır. Özelllikle cilt, saç ve ruh sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Serbest radikallerle savaşacak antioksidanlarla doludur. Bu özelliği ile uzun ve sağlıklı yaşam sağlar. Parlak ve sağlıklı cilt edinmemize yardımcı olur. Cildi temizleyici özelliği vardır.

E vitamini açısından zengin olduğu için saç sağlığı için de önemlidir. Saçların dökülmesini engel olur.
Solunum yolları sorunlarını giderme özelliği vardır. Astıma iyi gelir. Kivi suyu kan pıhtılaşmasına engel olur.
Naif tadının yanında stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur. Dolaylı olarak ruh sağlığını korur.

Kivinin Zararları  ve Yan Etkileri Nelerdir ?

Kivi genel anlamda sağlık için çok faydalı bir meyvedir. Bazı durumlarda kivinin yan etkileri ola bilir. Özellikle hamile kadınlarda ve ilaçlı tedavi gören hastalarda sorunlara neden ola bilir. Bu yüzden söz konusu durumları yaşayanlar mutlaka tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Alerjik reaksiyonlara neden ola bilir. Özellikle hoş tadından dolayı bazen tüketiminde aşırıya kaçıla bilir. Aşırı tüketimden dolayı alerjik sorunlara neden ola bilir.

Aşırı tüketim şişkinliğe neden ola bilir. Ayrıca astım hastaları için çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Aşırı tüketimi ağız tahrişlerine de neden olur.

Fazla tüketildiğinde dil ve dudakta şişmeye neden ola bilir. Kaşıntı ve karıncalanma sorunları da yaşata bilir.
Fazla tüketildiğinde dermatik sorunlar meydana gele bilir, özellikle kollarda kızarma, kaşıntı ve döküntüye neden olma ihtimali var.

Yine aşırı tüketimden dolayı ishal veya tam tersi kabızlığa neden ola bilir. Hamile kadınların tüketmeden önce dozu hakkında mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Kivinin faydasından maksimum derecede yararlanma için mümkün olduğunca taze tüketilmesine özen gösterilmelidir. İlaçlı tedavi gören ve hamile kadınların tüketmeden önce günde ne kadar tüketmeleri gerektiğini mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Bunun yanında şeker hastalığı için bir risk teşkil etmediği söylenmektedir ama yinede bu durum doktora danışılmalıdır.

Faydası Olabilecek Faydalı Bilgiler

] }

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu